ORLETA-SPOMLEK.PL

Strona oficjalna

Tiffosa, czyli wbrew stereotypom

Udostępnij

W pierwszych słowach chciałbym Wam podziękować. Za czynny udział w niedzielnym marszu Żołnierzy Wyklętych. Chylę czoła. Dziękuję, że byliście, jesteście, będziecie.

 

 

Da się. Da się zakopać lokalne „kosy”, klubowe animozje lub nieporozumienia dla czegoś wyższego. Sami wiemy, że można być ponad tym. Chłopaki z Łukowa, Międzyrzeca i Radzynia szli razem.

***

Wielokrotnie oglądając w telewizji reportaże, malujące skrajnie fałszywy i niesprawiedliwy obraz piłkarskiego kibica, miotaliście pewnie przekleństwa pod nosem. Jakaś zaaferowana dziennikarka z TVN-u wysmażyła kiedyś zwrot „pseudokibole.”

            Kibole…jak długo czekałem na rehabilitację tego słowa. Dla słuchaczy niedzielnej homilii ks. Zbyszka ich „rehabilitacja” była miodem na serce.

Spora część społeczeństwa nadal widzi w bywalcach trybun bezrozumną tłuszczę, łysych troglodytów, którzy jeśli nie bluzgają na stadionie, to pakują na siłce lub chleją na umór w pubach. „Bandyci”, „dilerzy”, „naziole”- to tylko niektóre określenia ludzi, którzy na stadionie nigdy nie byli.

            A przecież prawda jest inna. Kibicami są przecież także studenci, zjeżdżający na weekend do rodzinnych miejscowości i zahaczający o mecz rodzimej drużyny, profesorowie uniwersytetów, lekarze, prawnicy. Trybuny to przekrój naszego społeczeństwa.

Kibice to siła lokalnych społeczności, ludzie aktywni, pełni także nie tylko piłkarskich pasji. Ludzie nie wstydzący się biało-czerwonych barw. Czytający o polskiej historii, którzy nie dają sobie wciskać medialnego kitu.

            Zbiórki pomocy dla domów dziecka, upamiętnianie historii, patriotyczne murale, zrzutki dla potrzebujących, starszych i chorych – mnogość tych  kibicowskich akcji nie przebija się jednak do opinii publicznej.

***

Fajnie, że na Orlętach zasiadają całe rodziny. Wszystkim facetom, którzy przychodzą razem ze swoimi  piękniejszymi połówkami – sympatiami, narzeczonymi, żonami – zdradzę: reszta wam zazdrości. Wzdycha w duchu: motyla noga, szczęściarze! Jeśli na dodatek wasze panie żywo interesują się boiskowymi wydarzeniami i dzielą z wami kibicowską pasję – złapaliście Pana Boga za nogi.

 

Komentarze   

+1 #3 wstydyzzum 2015-03-08 23:39
Z jednym zgodzę się z Panem na pewno. Wstyd robić błędy ortograficzne i to w tytule. I pomyśleć że ktoś kiedyś nadał mi tytuł magistra inżyniera dlatego pomimo że nie zgadzam się z Panem co do reszty zamilknę na ten temat. Pozdrawiam
Cytować
+1 #2 Heca przez samo "h"Jakub Hapka 2015-03-07 04:53
Miałem na myśli ogół polskich kibiców na stadionach piłkarskich, nie tylko radzyńskich. Bardziej "kumaci" w temacie pustej Legii (w meczu z Ajaxem) wiedzą, że durne "małpie" odgłosy wydawali w Lokeren zaprzyjaźnieni z legionistami kibice Ado Den Haag. Ale w dobie odpowiedzialnoś ci zbiorowej...Pro szę porównać sobie statystyki z lat 90-tych i obecne, jeśli chodzi o skalę zadym na polskich stadionach. Jestem bardzo daleki od wrzucania kibiców do jednego worka. Jakie społeczeństwo, tacy kibice - różni. Z tego co wiem, faktyczna zdziczała banda z Rotterdamu nawywijała ostro w Rzymie. Rotterdam leży w Holandii. Derby Wiednia, zawieszone rozgrywki w Grecji - ale w mediach o tym "cichosza", bo "na Zachodzie sobie poradzili".
Ważne, byśmy potrafili widzieć także dobro.
Cytować
-1 #1 Tak dla checy?yzzum 2015-03-06 17:53
Panie Jakubie ten tekst o "kibolach" czytających o polskiej historii to pan tak "dla jaj" napisał - bo nie wierzę że na serio. widzę czasami tych radzynskich "prawdziwych kibiców" (resztę nazywają oni piknikami) i na Boga nie zauważyłem tam żadnego prawnika , lekarza czy tez profesora uniwersytetu. owszem widziałem pijanych nastolatków (lub takich udających), zakapturzonych bądź zakrytych chustą młodych ludzi(możliwe że pod tą chustą i krył się jakiś profesor ale nie byłem w stanie rozpoznać). Nie wiem co panem kierowało ale wg mnie nie jest to dobre wybielanie tego typu subkultur które niestety ostały sie tylko chyba w "bloku postsowieckim" W reszcie Europy tego typu ludzie faktycznie nie są nazywane pseudokibicami czy kibolami tylko po prostu bandytami czy też rasistami o czym mogła się ostatnio przekonać Legia Warszawa
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

VIDEO 1

Dołącz do Nas

Video

Losowe zdjęcie

Brak grafik

Ostatnie dodane zdjęcia

Panel logowania

Osób online

Odwiedza nas 0 gości oraz 0 użytkowników.

 

 

Sponsor techniczny:

                                                                                                            

        

 

 

 

Ta strona stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka).

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem