Zasady spadków i awansów z trzeciej ligi w sezonie 2013/14

Zasady spadków i awansów z trzeciej ligi w sezonie 2013/14W nadchodzącym sezonie trzeciej ligi ulegną zmianie zasady spadków i awansów. Zwycięzca rozgrywek nie awansuje bezpośrednio do drugiej ligi, lecz - w związku z reorganizacją drugiego frontu - powalczy wraz z siedmioma innymi zwycięzcami trzecich lig w barażach o jedno z dwóch miejsc w nowej (centralnej) drugiej lidze.

Dziś zdecydowano, że mistrz trzeciej ligi lubelsko-podkarpackiej spotka się z mistrzem grupy pomorsko-zachodniopomorskiej, natomiast triumfator tego dwumeczu powalczy o promocję ze zwycięzcą z pary grupa mazowiecko-łódzka - grupa dolnośląsko-lubuska.

Trudniej będzie również utrzymać się w trzeciej lidze. Wprawdzie reorganizacja tego szczebla została na razie odłożona, co oznacza, że nie spadnie np. dziesięć zespołów, ale należy pamiętać o zmianach w drugiej lidze. Z uwagi na fakt, że tam utrzymanie zagwarantuje dopiero ósme miejsce, szereg drużyn z Lubelszczyzny i Podkarpacia może spaść do "naszej" trzeciej ligi. Oprócz trzech zespołów degradowanych "z urzędu", liczba spadkowiczów zwiększy się zatem w przypadku braku utrzymania w drugiej lidze jednej lub więcej ekip z następującego grona: Wisła Puławy, Motor Lublin, Stal Mielec, Siarka Tarnobrzeg, Stal Stalowa Wola, Stal Rzeszów.