ORLETA-SPOMLEK.PL

Strona oficjalna

Damian Panek: Siła była w szatni!

Udostępnij

Po zakończonej blisko 2 tygodnie temu rundzie wiosennej, nie mogło na naszych łamach zabraknąć nieco dłuższej rozmowy z trenerem Damianem Pankiem. Szkoleniowiec w wywiadzie przyznaje m.in., że ciężko jest mu określić siłę swojej drużyny na tle trzecioligowych przeciwników.

Jak wyglądają sprawy transferowe?

Jest już dużo konkretów. W sprawie dwóch zawodników jesteśmy dogadani, jeden podpisał nawet kontrakt, ale obaj prosili o anonimowość, ze względu na długi, jakie mają wobec nich poprzednie kluby. Rozumiem ich. Rzuciłem temat Mateusza Kompanickiego, który w razie czego może skierować do nas swoje kroki. Przydałby się nam, ma do nas blisko, poziom ligi będzie wyższy. Ale nie będę czekał w nieskończoność i patrzył, kiedy wróci z testów. Wtedy może być za późno. Do końca czerwca muszę mieć skompletowaną kadrę i chcę rozpocząć przygotowania w składzie, jaki będę miał do dyspozycji w lidze.

Damian Szpak dalej trenuje w Łęcznej...

Pogodziłem się z odejściem Damiana. Robię wszystko, by uzupełnić te braki, jestem po słowie z dwoma zawodnikami. Nie mogę czekać i myśleć, spodziewam się, że pójdzie wyżej, czego - co mówię po raz kolejny - bardzo mu życzę. Nie wiadomo co, będzie działo się w Motorze - w pewnych rzeczach byliśmy dogadani z Tomaszem Złomańczukiem, ale pod warunkiem, że Motor awansuje. Sytuacja się zmieniła, zostają w III lidze i sam trener nie może mi nic powiedzieć. Do końca przyszłego tygodnia się wyjaśni, co będzie w Motorze. Wtedy i ja będę mógł podjąć pewne ruchy, bo nie ukrywam, że zakładaliśmy wymianę na linii Motor-Orlęta. Rywale byli zainteresowani Piotrem Zmorzyńskim, a mi zależało na młodzieżowcu. Teraz trzeba nam czasu. Ewentualnie nowy trener może mieć nową, inną wizję.

Podsumowując minioną rundę... Chyba nie spodziewaliśmy się takiej dobrej postawy drużyny. Nawet my rozmawialiśmy o 6. miejscu.

Pamięta pan, jak mówiłem w okresie przygotowawczym, że robimy z Rafałem Borysiukiem wszystko pod kątem rundy wiosennej. Zimowe przygotowania były inne. Nie było miejsca na pomyłkę i chcieliśmy przygotować drużynę na 15 spotkań. Zgadza się, spodziewaliśmy się walki o utrzymanie, tak jak spodziewała się drużyna. Myślałem, że będziemy jednym z małych pewniaków do utrzymania. Nie myślałem, że będzie tak dobrze. W tabelę nie patrzę, choć fajnie ona wygląda. Liczyło się utrzymanie. Rzeczywiście - 1 porażka w 15 kolejkach to było coś. Wielkie słowa uznania dla chłopaków, bo na pewno odczuwają trudy wiosny, dziękuję im za podporządkowanie się reżimowi. Nie było łatwo, a daliśmy radę. Priorytetem jest teraz to, by zatrzymać zawodników, którzy wywalczyli cel. To sprawa nadrzędna. Transfery do klubu i z klubu będą, ale celem nr 1 jest ich zatrzymanie.

Odejdą Ebert, Nowacki, Szpak?

Tak. Najprawdopodobniej opuści nas jeszcze Kamil Daszczyk. To będzie 4. ubytek.

Nie są to jednak ubytki nie do zastąpienia...

Wiadomo, że Damian to najlepszy strzelec drużyny. ciężko go będzie zastąpić - nie ma co ukrywać. To zawodnik kluczowy, choć na początku sezonu nie myślałem, że pójdzie mu aż tak dobrze. Myślimy nad „dziewiątką". Pozostali odchodzący grali mało. Problemem na pewno jest Łukasz Ebert, który był pewniakiem do gry na prawej obronie i młodzieżowcem. Będę kombinował, by go zastąpić. Właśnie na tej pozycji chciałbym grać młodzieżowcem.

O co drużyna będzie walczyć w nowej III lidze?

Na dzień dzisiejszy ciężko powiedzieć, o co będziemy walczyć. Musimy się dogadać z tymi, którymi się interesujemy. Jeśli dogadamy się co do tych 4-5 transferów, to będzie u nas fajna drużyna. Zresztą i tak jest ciekawa, co udowodniła wiosną. Nie ma tu nie wiadomo jakich roszad, bardziej myślę o zwiększeniu rywalizacji na określonych pozycjach. Szukam uniwersalnych zawodników. Tacy, jak skrzydłowy, mogący grać na „dziesiątce", mnie interesują. Celem nadrzędnym będzie utrzymanie w lidze. Runda jesienna nas zweryfikuje. Na pewno nie będziemy bujać w obłokach, silić się na nie wiadomo co. Teraz byliśmy na 4. miejscu. W lidze będzie dużo klubów o wyższych niż my możliwościach organizacyjno-finansowych. Udowodniliśmy sobie jednak, że umiemy walczyć i nie powiedzieliśmy ostatniego słowa. Po rundzie jesiennej powiemy, o co drużyna będzie grać. Na pewno będzie ciężej o zwycięstwa, bo wyższy będzie poziom ligi.

Teraz ciężko spodziewać się, byście do końca walczyli o utrzymanie. Gra będzie zatem nieco inna, nie będzie takiego „ciśnienia"...

Dziękuję za wiarę w drużynę. Rzeczywiście, nie będzie takiego ciśnienia. Przed rokiem ta pierwsza szóstka-siódemka była realnym celem, trzeba było punktować co tydzień, każdy mecz był na wagę złota. W każdym spotkaniu trzeba było grać o zwycięstwa. To jednak może być złudne, bo przy słabszym starcie możemy zostać w dolnej części tabeli. Ciężko mi powiedzieć, jak silni są rywale. Nie znam siły klubów z Małopolski i województwa świętokrzyskiego. Zobaczymy, na ile 4. miejsce w III lidze lubelsko-podkarpackiej jest adekwatne do innych trzecich lig. Łączenie rozgrywek to jakaś niewiadoma dla mnie i dla chłopaków. Trzeba popracować, poczekać i po 5-6-7 kolejkach będzie można coś powiedzieć pod kątem porównania lig.

Czeka Was kilka wyjazdów, na które powinniście jeździć z noclegiem...

Już rozmawialiśmy na ten temat z zarządem. Myślę, że po około 3 wyjazdy w obu rundach to wyprawy dwudniowe. Niektóre odległości są podobne jak np. do Krosna, gdzie dawaliśmy radę. Kraków, Nowy Targ czy Oświęcim to jednak wyjazdy z noclegiem. Mimo wszystko to bardziej pytanie do prezesa.

Kto był odkryciem rundy? Wiadomo, że mało kto schodził poniżej pewnego poziomu, a po kim się tego pan nie spodziewał?

W ponad 3-letniej przygodzie w Radzyniu często się nad tym zastanawiałem. Sam w sobie odkryciem jest Damian Szpak i nie byłbym szczery, gdybym powiedział, że się spodziewałem takiej jego gry. Największym plusem przez ponad 3 lata jest Adrian Zarzecki, który zrobił niesamowite postępy. Trzyma linię defensywną pełną gębą. Jego bym szczególnie chciał wyróżnić. Przez rundę wiosenną każdy dołożył jednak swoje. Pełen uznania jestem dla Rafała Borysiuka, który odbudował się po lutowej kontuzji, chciał pomoc drużynie. Charakter u niego był bardzo widoczny. Jednak największym plusem był popularny Junior - oprócz 6 bramek, co jest dużą liczbą jak na stopera, dawał spokój w tyłach. Dzięki niemu sobie tak dobrze poradziliśmy. Ciężko wyróżnić kogokolwiek... Krzysiek Stężała pomógł, będąc nie w pełni zdrowym. Dużo by wyliczać. Niektórzy grali z kontuzjami, bo chcieli pomagać Orlętom. Dzięki temu jesteśmy tu gdzie jesteśmy, bo siła była w szatni.

Czy dla innych graczy posypały się jakieś opcje?

Gdyby ktoś dostał jakieś propozycje, a liczę na lojalność i taką mam umowę z zawodnikami, chciałbym dowiedzieć się jako pierwszy. Ruch transferowy dopiero się rozkręca, wcześniej było już słychać jakieś ciche propozycje. Niedługo trenerzy z wyższych lig sobie siądą, będą analizowali składy i coś może się ruszyć. Nie chciałbym, by ktokolwiek odszedł. Drużyna budowana od 3 lat prezentowała się fajnie i nie chciałbym zbyt dużych zmian, bo fajnie pracuje się z tymi chłopakami. 

Rafał Borysiuk będzie miał problem z trenowaniem w lipcu. On jest jednak na tyle doświadczony, że da sobie radę. Nie brakuje mu charakteru i jestem przekonany, że nawet w trakcie kursu trenerskiego UEFA A jest w stanie sam się przygotować do rundy. Każdy będzie mi potrzebny jesienią. Nie wyobrażam sobie, by akurat w tym momencie odszedł. 

Kto będzie faworytem nowej III ligi?

Teraz jesteśmy mądrzejsi. Wiemy, że Garbarnia Kraków i Motor, którym kibicowałem, zostają w III lidze. Bardzo chciałem, by Motor znalazł się w II lidze, bo organizacyjnie na to zasługuje. Dochodzi dwóch mocnych przeciwników. Pozostali z pierwszej siódemki obu lig też na pewno są mocni. Większą niewiadomą są beniaminkowie. Liga zapowiada się bardzo atrakcyjnie.

Garbarnia i Motor będą najsilniejsze?

Tak mi się wydaje, że ten duet powinien nadawać ton rywalizacji. Jeśli nic się nie pozmienia, będą dyktować warunki. Równie mocne powinno być, z tego co wiem, KSZO 1929 Ostrowiec. Zobaczymy, jak Karpaty, które też mają plany awansu. Czas pokaże.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

VIDEO 1

Dołącz do Nas

Video

Losowe zdjęcie

Brak grafik

Ostatnie dodane zdjęcia

Panel logowania

Osób online

Odwiedza nas 140 gości oraz 0 użytkowników.

 

 

Sponsor techniczny:

                                                                                                            

        

 

 

 

Ta strona stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka).

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem